https://www.facebook.com/gobeklitepe/photos_stream |
„A legkifinomultabb, legrészletesebb a legalsó kőkör, ezek egyben
a legnagyobbak is, később betemették és rá került egy kisebb, ahogy telt-múlt
az idő kopott el a tudás, majd Kr.e 8000 körül végleg elhagyták.”
Forrás:
Enigmák - Az emberiség titkosított történelme - 2013.06.05.
Wikipédia:
Göbekli Tepe
egy régészeti lelőhely a mai Törökország délkeleti részén, ahol a romok kiásása
során az emberiség eddig ismert legkorábbi körtemplomait tárták föl. A régészek
szénizotópos mérései alapján az építmény mintegy 12 000 éves. A Würm-glaciális
végén letelepült vadászközösség hozta létre. Ennek alapján megállapították,
hogy a szakrális, szociális és műveltségi kapcsolatok alapján szerveződött
társadalom megelőzte a növénytermesztő társadalmat. Idővel az itteni közösség
is elkezdte a növénytermesztést és a háziállatok tenyésztését.
A környék legnagyobb városa, Şanlıurfa önmaga is ősrégi település. A
várostól északra emelkednek a Tigris és Eufrátesz forrásvidékét rejtő és egész
Dél-Törökországon áthúzódó hegyek déli domborulatai, amelyek egyik lágy ívű
részét Göbekli Tepe („Pocakos hegy”) néven hívják a helyiek.A hegy más részéről pattintott kőszerszámok: újkőkori kések, bárdok és hajítófegyverek tömege került elő. Az építőkövet messziről, a szomszéd völgyekből kellett a helyszínre vonszolni.
|
|
|
|
Egyre több és több jel sugallja, hogy Göbekli Tepe körei valami okból egy idő után elveszítették mágikus hatalmukat, vagy legalábbis a jelentőségüket. Építése után néhány évtizeddel minden oszlopkört betemettek, és új, már kisebb kört (olykor azon belül egy még kisebbet) emeltek fölé. Aztán ezeket is föltöltötték, és a közelben új kőkör építésébe kezdtek. Évszázadokon át mehetett ez így – megépítettek egy kört, használták egy ideig, majd betemették, és másikat emeltek a helyén. Az is furcsa, hogy Göbekli Tepe építői idővel egyre hanyagabbak lettek. Az első kőkörök a legnagyobbak és technikai-művészi értelemben legkidolgozottabbak. Az idő múlásával kisebbek és egyszerűbbek lettek az oszlopok, mintha készítőiket már nem érdekelte volna igazán a minőség. Aztán i. e. 8200 táján egészen kiveszett belőlük a buzgalom, Göbekli Tepe lassan feledésbe merült.
|
|
|
A Göbekli Tepében folyó régészeti ásatások különössége, hogy településnek nyomát sem lelték. Az oszlopok kifaragásához és felállításához nyilvánvalóan jelentős munkástömegre volt szükség, viszont a helyszínen a folyamatos emberi tevékenységet biztosító elemi szükségletek nyomai nem találhatók. Nincs víz, a legközelebbi patak mintegy öt kilométerre van. Az építőknek – ha itt laktak – fedett szállás kellett volna, de se fal, se tűzhely maradványa nem került elő. Semmi jele, hogy a környéken élelemtermesztést végeztek, vagy földet műveltek volna. Főző-, sőt tűzrakó helyet sem találtak.
Minden jel arra vall, hogy Göbekli Tepe kizárólag kultuszhelyként, szertartási központként működött. Aki idejött, csak a munkáját végezte, lakni nem itt lakott. A helyszínen talált több ezer csont (gazellák, vadtulkok maradványa) arról árulkodik, hogy messze innen ejtették, és szállítmányokban küldhették az építőknek. Nyilván, nagyszabású vállalkozás volt maga az élelem szállítása is, amit meg kellett szervezni, le kellett bonyolítani. Azonban mindeddig nincs bizonyíték arra, hogy valamiféle közösségi hierarchiában éltek Göbekli Tepe építői. Nyoma sincs annak, hogy az itteniek közt vagyoni – tehát társadalmi-, tekintélyi-, hatalmi – különbségek voltak. Még arra sem utal lelet, hogy az itteniek közül egyesek jobb ételhez jutottak, mint a többiek.
https://www.facebook.com/GobekliTepe1/photos_stream |
Schmidt úgy véli, hogy környékbeli vadászó-gyűjtögetők zarándokoltak Göbekli Tepébe. Másfél száz kilométeres körzetből gyűltek össze időről időre a templomnál. Lehetséges, hogy ajándékkal érkeztek – fizetséget hoztak a papoknak és a kőfaragóknak. Nemcsak a templom építéséhez, hanem a zarándokok irányításához is szervezettség kellett.
Csillagászati kapcsolat
Az építmények északi tájolása (ahogyan Çatalhöyük halottaié
is) fölveti azt, hogy a csillagászat és az égi jelenségek megfigyelése fontos
szerepet játszhattak a közösség műveltségében. Hogy a körtemplomok szoros
kapcsolatban álltak az égbolt megfigyelésével, kézenfekvő föltételezésnek
látszik.
Forrás:
|
A közelében talált tál
Körtik Tepe
További ajánlott oldalak:
http://www.gobeklitepe.info.tr/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése